Zapisanie się do newslettera
Otrzymuj informacje o nowościach i promocjach wprost do Twojej skrzynki e-mailowej:
Bóle stawów należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń. Nieleczone dolegliwości stawowe mogą doprowadzić do różnego rodzaju powikłań, z których najpoważniejsze skutkują brakiem ruchomości kończyny. Stawy są elementem anatomicznym narządu ruchu człowieka, dzięki którym możliwy jest ruch. Stawy stanowią najbardziej ruchome połączenie kości. Wszystkie stawy – bez względu na typ i rodzaj ruchu, jaki mają wykonywać – składają się z: końców kości pokrytych chrząstką stawową, czyli powierzchni stawowych, torebki stawowej oraz jamy stawowej. W niektórych stawach znajdują się więzadła, łąkotki oraz krążki i obrąbki stawowe.
Wszystkie wymienione struktury mogą być źródłem dolegliwości bólowych. Najczęściej spotykamy się z bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stawu kolanowego i stawu biodrowego.W dzieciństwie, młodości i w wieku średnim najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych mogą być urazy narządu ruchu związane z uprawianiem sportu i rekreacją. Najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną są stawy kończyny dolnej – staw kolanowy i skokowy. U ludzi starszych i podeszłym wieku główną przyczyną dolegliwości bólowych narządu ruchu jest choroba zwyrodnieniowa stawów- artroza. Jest więc to choroba wymagająca podjęcia zdecydowanych działań w celu przeciwdziałania niekorzystnym zmianom w stawie. Do znanych, najczęstszych przyczyn rozwoju artrozy należą przebyte urazy, zapalenia, choroby biodra wieku dziecięcego, takie jak dysplazja, złuszczenie, jałowa martwica głowy kości udowej. Dolegliwościom bólowym zwykle towarzyszy zmniejszenie zakresu ruchomości stawu, zanik mięśni, a jeśli proces dotyczy tylko jednej kończyny dolnej – pojawia się utykanie. W początkowych etapach choroby ból pojawia się po wysiłku i ustępuje po odpoczynku oraz w nocy. W zaawansowanych okresach artrozy dolegliwości bólowe mają charakter permanentny. Celem leczenia jest złagodzenie lub usunięcie dolegliwości i utrzymanie aktywnego trybu życia. Odpowiednie postępowanie często pozwala zapobiec niesprawności – kluczowa jest tu odpowiednia rehabilitacja i dbanie o dobrą kondycję fizyczną. Postępowanie niefarmakologiczne jest niezbędnym elementem leczenia, pozwala znacząco zmniejszyć objawy choroby i liczbę zażywanych leków.
Czasami konieczne jest zastosowanie leków w celu walki z bólem i zapaleniem. Do najczęściej stosowanych należą paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Skuteczne mogą się okazać powszechnie leki „poprawiające jakość chrząstki”, takie jak siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny. Arthrorevital Complex firmy Herbamedicus to unikalna, szwajcarska odżywka dla stawów. Jako jedyny taki preparat, zawiera 14 składników wpływających na sprawność stawów. Oryginalna receptura tego preparatu została stworzona na podstawie najnowszych odkryć współczesnej nauki i wzbogacona o takie składniki jak glukozamina, chondroityna oraz żelatyna farmaceutyczna, które są podstawowymi składniki układu stawowego.