OK

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej

Facebook
0 prod. 0,00 Do kasy

Dna moczanowa. Jak się jej ustrzec?

Dna moczanowa, zwana również podagrą lub artretyzmem, to choroba, która atakuje bez zapowiedzi. Powodują ją kryształki moczanu sodu odkładające się w stawach przez lata, aż osiągną na tyle duże rozmiary, by nagle dać o sobie znać. Jest to choroba mogąca się ujawnić w całym organizmie, jednak najczęściej ofiarą dny pada wielki palec u nogi. Dna moczanowa może występować jako choroba pierwotna i jako schorzenie wtórne, np. u chorych na przewlekłą niewydolność nerek czy białaczkę. Bardzo często dna jest konsekwencją nadwagi, palenia tytoniu, picia dużej ilości alkoholu i stosowania niektórych leków (na przykład środków moczopędnych).
Objawy podagry rozpoczynają się zazwyczaj nagłym bólem, połączonym z zaczerwienieniem i obrzękiem jednego lub dwóch stawów. Ból ten często pojawia się w nocy lub nad ranem. Z godziny na godzinę narasta, stając się niemożliwym do zniesienia. Podczas napadu dny, w okolicy stawu widoczny jest rumień, skóra jest napięta, błyszcząca, szybko dochodzi do złuszczania się naskórka. W tkance podskórnej stwierdza się obrzęk, a w obrębie dużych stawów objawy zwiększonej ilości płynu. Stawy są bardzo bolesne, co uniemożliwia ruch. Bez leczenia stan zapalny może się utrzymywać od kilku dni do kilku tygodni, po czym wygasa samoistnie. Leczony napad dny moczanowej zwykle trwa kilka dni. By ustrzec się bolesnych dolegliwości warto stosować suplement diety Arthrorevital Complex firmy Herbamedicus. Szwajcarscy naukowcy opracowali preparat, który dzięki swojej unikatowej formule i 14-stu najwyższej jakości składnikom m.in. glukozaminie, chondroitynie, pomaga w rozpuszczaniu kryształków kwasu moczowego.


Odpowiednio dobrana dieta może zdziałać cuda w profilaktyce napadów dny. Powszechnie wiadomo, że spożywanie urozmaiconych posiłków dostarczających wszystkich potrzebnych substancji odżywczych jest podstawą do utrzymania zdrowia. Ważnym czynnikiem zdrowej diety jest regularne jedzenie. Eksperci uważają, że należy jeść małe posiłki, ale aż pięć razy dziennie. Podobną konsekwencją należy wykazać się podczas stosowania Arthrorevitalu, kiedy to każdego dnia trzeba brać dwie tabletki, jedną rano a drugą wieczorem. Dla ułatwienia stosowania preparatu wprowadzono graficzne oznaczenia – tabletka na dzień oznaczona jest słoneczkiem, natomiast tabletka na noc, księżycem.
Zdaniem ekspertów niezbędne może się również okazać kontrolowanie dziennej dawki spożywanych kalorii, co pomaga w uniknięciu otyłości. Ważne jest też zminimalizowanie posiłków bogatych w puryny, które sprzyjają produkcji kwasu moczowego. Do produktów obfitujących w puryny należą podroby, takie jak: wątróbka, zupy gotowane na mięsnych wywarach. Z diety należy wykluczyć również warzywa strączkowe, takie jak: fasola, groch czy soczewica.
Warto ograniczyć także picie herbaty i kawy w nadmiernych ilościach, gdyż mają one działanie moczopędne, niekorzystne przy przebiegu dny. Konieczna jest także eliminacja alkoholu i wyrobów tytoniowych.
Oprócz zbilansowanej diety ważna jest odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna. Dobrze dobrane ćwiczenia pomagają zachować sprawność ruchową i elastyczność stawów zaatakowanych przez dnę moczanową. Należy jednocześnie pamiętać o unikaniu obciążeń. Szczególnie polecana jest gimnastyka w wodzie.

Zapisanie się do newslettera

Otrzymuj informacje o nowościach i promocjach wprost do Twojej skrzynki e-mailowej:

Copyright © herbamedicus.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Powered by i-systems.pl